piątek, 29 sierpnia 2014

Inea Stadion



Kolejna wycieczka na kolejny stadion. Tym razem padło na Poznań i na jedną z aren Euro 2012. Na idea stadion bo tak się teraz nazywa ten obiekt łatwo dostaniemy się z centrum miasta tramwajem. Już z przystanku z ul. Grunwaldzkiej widzimy potężna konstrukcje i imponujący napis z nazwa sponsora tytularnego stadionu. Stadion jest ulokowany przy lesie na uboczu miasta, z kompleksem 4 boisk treningowych w tym jedno pełnowymiarowe. Wycieczkę Inea stadion tour zaczynamy spod sklepu pod trybuna im. E. Białasa pierwszą tak duża trybuną w Polsce zbudowaną w 2004r. mieszcząca 8000 widzów. Jest tylko jeden rodzaj wycieczki z jednym programem. Dostajemy pamiątkowe bilety co jeszcze niestety jest rzadkością, podobno jest to nowość w Poznaniu jak mówi pani przewodnik. Zazwyczaj za bilet służy paragon z kasy  fiskalnej. 
Ruszamy spod sklepu do pierwszego punktu wycieczki na trybunie głównej im. T. Anioły. W recepcji gdzie panuje półmrok choć w ten upał ciemność ta ratuje życie widzimy duży podświetlony napis KKS duma Poznania. Od razu wiadomo gdzie jesteśmy. Wchodzimy do Sali konferencyjnej. Niczym nie wyróżniająca się sala jak w innych obiektach, kilkadziesiąt krzeseł, podest na kamery, na ścianach zdjęcia ze starym stadionem przy Bułgarskiej i historia budowy nowego. Przy okazji przewodnik opowiada historie klubu i jego herbu. Jednak czymś się wyróżnia ta sala konferencyjna od innych.  W rogu Sali została pamiątka po ME w Poznaniu w 2012. Jest to budka dla tłumaczy, która jest teraz własnością klubu. Może z niej korzystać naraz 3 tłumaczy. Jednak teraz jest rzadko używana z powodu małej ilości spotkań międzynarodowych przy Bułgarskiej. 
Obok Sali konferencyjnej jest mała sala „pamięci” ze zdjęciami największych gwiazd  Kolejorza- Anioły, Reissa i Białasa, w gablotach puchary  jakie zdobył klub a także zdjęcia drużyny z okresu powojennego. Dalej idziemy do szatni zawodników. Po szatni można poznać budżet całego klubu. Niektóre maja większe wygody  w niejednych apartamentach w dobrych hotelach. Wchodzimy do wielkiej szatni pomalowanej na niebiesko. Później przewodniczka tłumaczy, że weszliśmy do pomieszczenia gości. Firma remontowa pomyliła się i szatnie gości pomalowała na barwy Lecha a szatnia Lecha jest żółta. Taka oto zmyłka. Oprócz pomieszczenia z  szafkami piłkarzy gdzie odbywają się odprawy, jest też pokój kąpielowy, sala z wielkim głębokim jacuzzi i z małym „szpitalem” do opatrywania kontuzjowanych. W korytarzu z którego zawodnicy wychodzą na boisko stoi wizytówka klubu. Gablota z podświetloną makietą stadionu. Nawiasem mówiąc każdy klub powinien mieć coś takiego na widoku.
 Wychodzimy na zewnątrz a tam upał nie do wytrzymania. Oprócz upału jaki wtedy panował( ok. 30 st.) to ten nieszczęsny dach robi swoje. Mówię nieszczęsny bo przez dach światło nie dochodzi do boiska i często trzeba wymieniać murawę. Koszt murawy to ok. 300tys. zł.  W rogu stadionu widać sektor dla gości gdzie oprócz zwykłych krat i płotów bezpieczeństwa wydzielonych jest też kilka sektorów na trybunie. Białasa dla kibiców zaprzyjaźnionych z przyjezdnymi. Proszę jaki ten Poznań gościnny=) Ciekawostką dla kibiców w Polsce może być fakt, że kibice gości wchodzą na sektor przez stalowy, obudowany korytarz by ich nie widzieli inni  a także by ich nie kusiło to co dookoła. Do tej pory takie rozwiązania były znane tylko z Amsterdamu o czym w następnym wpisie. 
Kończymy wycieczkę wizyta  w loży prezydenckiej ze skórzanymi fotelami skąd jest najlepszy widok na całe boisko. Cała wycieczka trwała ok. 45min. Spodziewałem się czegoś więcej patrząc na 42 tysięczny obiekt ale na pewno nie odradzam wizyty na stadionie. Jeśli ktoś liczy na duże zakupy w sklepie klubowym to niech się nastawi na skromny asortyment. Toalety tylko przenośne TOI-TOI przed trybunami, nie ma możliwości skorzystania z bufetu. Jeżeli wybierzemy się z dziećmi to zabierzmy ze sobą coś do picia. Wycieczki tylko w języku polskim.
Wycieczki od poniedziałku do piątku 10:30, 12:00, 14:00, 16:00, 17:30, 19:00.
W soboty i niedziele 10:30, 12:00, 13:30, 15:00.
W dni meczowe wycieczki się nie odbywają.
Bilet normalny 15zł  ;  dla dzieci do 13 lat  i seniorów ( pow.65lat) 10zł

                                            Neon z nazwą stadionu od ul. Bułgarskiej
                                             Tajemne przejście dla kibiców gości
                                                     Recepcja pod trybuną główną
                                               Sala konferencyjna
                                            Budki dla tłumaczy. Pamiątka po Euro 2012
                                                       Podświetlona makieta stadionu
                                                Sektor dla gości
                                                  Widok z loży prezydenckiej
                               Pamiątkowy bilet z wycieczki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.